esporcu-crazylabs-herkes-icin-yayincilik

Rekabetin çok yüksek olduğu hiper casual türünde, en iyi yayıncıların bir oyunu yayınlamak için temiz temel performans göstergeleri vardır ve ana olarak potansiyeli olan oyunlar üzerine odaklanırlar. Bu en iyi yayıncılar, milyonlarca dolar kazanabileceklerini bilseler bile listelerin üst sıralarını zorlayıp orada kalacaklarına ikna oldukları zaman, nadir olarak oyun yayınlarlar. Yani CPI düşürmek ve oyuncuyu tutmayı yükseltmek isterler ve bu ayrıca sadece az sayıda oyun üst sıralarda yerini alacağı anlamına da gelir. Ne kadar az? Ortalama olarak 150-200 prototip, büyük oynayan yayıncılara gönderilir ve sadece 1 tanesi yayınlanır. Bu strateji, CrazyLabs için 2019-2020 sezonunda büyük bir başarıya ulaşmıştır. AppAnnie raporlarına göre 2020 yılında CrazyLabs, otomatik kullanıcı edinme ve gelir elde etme araçları sayesinde ilk 5’teki diğer yayıncılara göre yayınlanan oyun başına ortalama %30 daha fazla indirme elde etmiştir.

crazylabs-herkes-icin-yayincilik-1
2020’de Yayınlanan Oyun Başına Ortalama İndirme
CrazyLabs diğer yayıncılara göre %30 daha fazla indirme elde etmiştir
Diğer en iyi 5 yayıncı
CrazyLabs

 

Birçok geliştirici, çok iyi olduğunu düşündükleri oyun fikirlerine sahiptir. Ancak en iyi yayıncılara göre bunların çok azı popülerliğe ulaşır. Geliştirici için 20,000 ve hatta 5,000 dolar çok iyi bir gelir olsa da bu, yayıncı için standardın çok altında bir kârdır. Sonuç olarak bir geliştiricinin aylarca üzerinde çalıştığı ve iyi bir gelir getireceğini düşündüğü bir oyun göz ardı edilir ve yayınlanmaz. Geliştirici için bu durum yere düşmüş paradır ve yanlış da düşünmüyorlardır.

İşte biz de bu yüzden bu gidişatı değiştirmek istiyoruz. Herkes İçin Yayıncılık adını verdiğimiz yeni girişimimiz ile geliştiriciler için bu güne kadar mevcut olmayan ilave bir gelir akışı yaratacağız. Bu teklif ile CrazyLabs, ortaklarını destekleyecek ve onların yayınlanması mümkün olmayan oyunlarını yayınlamalarına ve büyütmelerine yardımcı olacak. Bizler oyun geliştiricisi olarak ortaklarımızın ihtiyaçlarının farkındayız, bu tecrübeleri bizzat yaşadık. Bir oyundan gelen aylık gelirin geliştiriciler için nasıl yeni yollar açacağını ve onları ileri taşıyacağını biliyoruz. Evet; potansiyel kâr, CrazyLabs’in normalde belirlediği standarttan düşüktür ancak geliştirici için ciddi bir gelir yaratarak ona yardımcı olabilir ve oyuna devam etmesini sağlayabilir (burada ne yaptığımızı gördünüz mü?) ve bir sonraki popüler yapımı için çalışmaya devam edebilir.

Yeni plan, belirli temel performans göstergelerini belirler ancak geliştiricinin ilgisini ilk sıraya koyar. Program için düşünülen oyunlar, vaka başına belirlenecek ümit verici oyuncuyu tutma veya ARPU’nun yanı sıra 0,8 USD’ye kadar CPI’ye de sahip olmalıdır. Oyun, geliştiricinin hesabında kalacak ve stüdyo da oyunun güncelleme takvimi ile bakım yol haritası üzerinde kontrol ve sorumluluğa sahip olacaktır.

Devam eden bir ilkeyle, popüler hiper casual oyunlar yaratan daha fazla küçük oyun geliştirme stüdyosu yaratmayı hedefleyen, en iyi 3 mobil oyun geliştiricileri ve yayıncıları arasında olan CrazyLabs için bu yeni bir adımdır. Bu adım CrazyLabs’in son girişiminin de devamıdır:

  • Listeleri zorlayan popüler hiper casual oyunlar yaratmayı öğrenmeye hevesli geliştiriciler için hiper casual oyun hızlandırıcısı CrazyHubs. Hub üyeleri 3-6 aylık bir eğitim programının yanı sıra profesyonel ve finansal destek alıyorlar.
  • Crazy Academy de seçkin stüdyolar ve yayıncılar, seçkin ortaklar ve küresel hub üyeleri için çevrimiçi atölye, oturum ve ilgili içeriklerin kataloglarını içerir.

crazylabs-herkes-icin-yayincilik-2

Herkes İçin Yayıncılık girişimi, CrazyLabs’in hiper casual oyun test etme ve oyuncuların tercihlerini anlamak için kullanımlarını takip etme platformu olan CLIK SDK ve CLIK Dashboard tarafından desteklenecektir. CrazyLabs’ın SDK’sı ve Dashboard’u ile beraber stüdyolar, tüm yayın sürecini ve kullanım akışını tam şeffaflık ile takip edebilecek, böylece oyunlarını ölçeklemek için ileriye doğru kolayca hareket edebilecektir. 

Road Hills’in arkasındaki stüdyo olan RoboFruits Games’ten Alexandr Janashvili: “Benim gibi bir geliştirici için çok olağan dışı ve son derece yardımcı bir şey” diye konuştu. “Yayıncıların temel performans göstergelerini karşılamamasına rağmen CrazyLabs’ın Road Hills’i destekleme becerisi ve oyunu yayınlamak için araçlarını sunması benim ve stüdyom için kilit bir farklılıktı. Bizim için inanılmaz bir şey, aylık gelirimiz ile oyun geliştirme sevdamıza tüm hızımızla devam edebiliyoruz.”

CrazyLabs COO’su Guy Tamer: “Biz geliştiriciler bizzat oyununuzun patlamak için sona yaklaşmışken bir anda boşluğa düşmesinin ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyoruz. Ortaklarımız ile devam eden ilişkinin bir parçası olarak ve geri bildirimlerinin de yardımıyla, geliştiriciye kâr sağlayacak olan oyunlara adanmış yeni bir akış oluşturmaya karar verdik. Dünya çapında 350’den fazla geliştirici ile çalışmaktan gurur duyuyor ve başvurmak isteyen yeni geliştiricileri de memnuniyetle bekliyoruz.”

Program faaliyete geçti ve devam ediyor: oyun stüdyoları ve bağımsız geliştiriciler hiper casual oyunlarını gönderebilir ve bunları CLIK Dashboard bünyesinde test edebilir. Geliştiriciler de yayınlanmaya hazır olan oyunlarını göndermeye ve programa girmeye davetlidir – Buradan Başvurun