LEC’de Yeni Sezon Format Değişikliği!
LEC’de Yeni Sezon Format Değişikliği!

LEC’de Yeni Sezon Format Değişikliği! League of Legends European Championship (LEC) ikinci yılı öncesi herkesi şaşırtacak bir format değişikliği ile geldi. Yeni format ile birlikte LEC alışılmış play-off sistemini kaldırarak puanlama sistemine geçiş yapacak.

G2 Esports’un önderliğinde harika bir 2019 yılı geçiren LEC, yükselişe geçmiş ve Avrupa’nın önemli organizasyonları arasında yer aldı. Son dönemlerde League of Legends’in en iyi bölgesinin Çin mi Kore’mi tartışmaları yapılırken Avrupa takımlarının güçlü çıkışı bu tartışmaya da yeni bir boyut kazandırmış oldu. G2 ile birlikte Avrupa MSI şampiyonluğunu almış ayrıca Worlds’te finale yine G2 ile yazdırmış ancak trajedik şekilde Çin temsilcisi FunPlus Phoenix’e kaybetmişti.

2020 sezonunda LEC’in yeni sisteminde normal sezon geçtiğimiz yıl olduğu gibi her takım birbiriyle ikişer maç yaparak devam edecek. Play off’larda ise işler biraz karışacak. Finalistler final öncesi “best of 5” üzerinde en az 2 maç oynayacak. Bu da finalistlerin final yolunda işlerini biraz daha zorlaştıracak.

Puanlama sistemi baha mevsiminde play-off’lardaki performanslara bağlı olacak. Play off’ların en başarılı takımı 90, ikicisi takım 70 ve sırasıyla 50, 30, 20, 10 puan alacak. Yaz mevsimi puanlama sistemi ise normal sezondaki performanslara bağlı olarak belirlenecek. Buradaki en başarılı takım 140 puan, ikinci takım 100 puan, üçüncü 70 ve sırasıyla 50, 30, 20 puan alacak. LEC için Worlds yolu biraz daha engelli olacak gibi gözüküyor.

LEC’de Yeni Sezon Format Değişikliği! Play Off sistemine gelirsek burada da büyük değişiklikler takımları bekliyor. 3 haftaya yayılan Play Off’ların birinci maçı normal sezon birincisi ve üçüncüsü arasında oynanacak. İkinci maçta normal sezon ikincisi ve birinci maçta seçilmeyen takım eşleşecek. Üçüncü maç ise normal sezonun beşinci ve altıncısını karşı karşıya getirecek. İkinci hafta play off maçlarında 1. ve 2. maçların kaybedenleri arasından en düşük sıralı takım ile 3. maçın kazananı oynayacak. 5. maçta ise 1. ve 2. maçın kazananı eşleşecek. 6. maç ise 4. maçın kazananı 1. ve 2. maçın kaybedeninden kalan takım ile oynanacak.

Play offların üçüncü haftasında ilk maçta 6. maçın kazananı ve 5. maçın kaybedeni karşı karşıya gelecek. Son maç ise final olacak ve 7. maçın kazanını ile 5. maçın kazananı karşı karşıya gelecek.