Xbox, Inworld ile Partner Oldu

Xbox, geniş ölçekte yapay zeka diyalog ve anlatım araçları oluşturmak için Inworld ile uzun süreli bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Xbox markasının oyun yapay zekası genel müdürü Haiyan Zhang, ortaklığın amacının her ölçekteki çok platformlu geliştiriciler için yeni ve son teknoloji araçlar yaratmak olduğunu söyledi.

Xbox, Inworld ile Partner Oldu

“Birlikte geliştiricilere; diyalog, hikaye ve görev tasarımında yardımcı olmak ve onları güçlendirmek için erişilebilir, sorumlu bir şekilde tasarlanmış çok platformlu bir yapay zeka araç seti sunmayı hedefliyoruz” diye yazdı.

Zhang’ın bahsettiği bu araç seti şunları içerecek:

  • Oyun tasarımcılarına daha yaratıcı fikirler keşfetmeleri için yardımcı olan ve onları güçlendiren, komutları ayrıntılı senaryolara, diyalog ağaçlarına, görevlere ve daha fazlasına dönüştüren bir YZ tasarım yardımcı pilotu.
  • Oyun istemcisine entegre edilebilen ve oyuncuların deneyimlemesi için dinamik olarak oluşturulan hikayeler, görevler ve diyaloglarla tamamen yeni anlatılara olanak tanıyan bir yapay zeka karakter motoru.

Xbox, Inworld ile Partner Oldu

Inworld, Ağustos ayında bir Grand Theft Auto 5 modunun oyuncuların yapay zeka platformunu kullanarak NPC’lerle konuşmasına izin vermesinin ardından manşetlere çıkmıştı.

Yapay zekanın eğlence sektöründeki kullanımı ise şu anda önemli bir tartışma konusu.

Oyunculuk camiasının bazı üyeleri, stüdyoların oyuncuları değiştirmek ya da adil bir tazminat ödemeden görüntülerini veya performanslarını yapay zekayla oluşturarak, maliyetleri düşürmeyi amaçlamasından dolayı bu teknolojinin olumsuz bir etki yaratacağını düşünüyor.

Xbox, Inworld ile Partner Oldu

Amerikalı oyuncuların sendikası SAG-AFTRA’nın üyeleri Eylül ayında ezici bir çoğunlukla video oyunlarına yönelik olası bir grev eylemi lehinde oy kullandı.

SAG-AFTRA’nın “enflasyona ayak uyduran ücretler, yapay zekanın sömürücü kullanımına karşı korumalar ve temel güvenlik önlemleri de dahil olmak üzere üyeleri için en kritik konulardan bazılarında” kabul edilemez olarak nitelendirdiği şartlar nedeniyle video oyunu şirketleri ve onların performans prodüksiyon kollarıyla yapılan müzakereleri şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlandı.