Espor veri platformu Esports Charts’a göre, 2023 yılının League of Legends Dünya Şampiyonası şimdiye kadar en çok izlenen espor etkinliği oldu.

Güney Kore’de düzenlenen etkinlik, 116 saatlik yayın süresi boyunca 6,4 milyonluk en yüksek eş zamanlı izleyici rakamına ve yaklaşık 1,3 milyonluk ortalama izleyici sayısına ulaştı.

2023 League of Legends Dünya Şampiyonası İzlenme Rekoru Kırdı

Özellikle League of Legends sezon sonu gösterisi, bir önceki rekorun sahibi Free Fire World Series 2021 Singapur’u yaklaşık 1 milyon izleyici sayısıyla geçti.

Turnuvanın en popüler karşılaşması, Çinli e-spor organizasyonu Weibo Gaming ile Güney Koreli güç merkezi T1 arasındaki Dünya Finalleri oldu. Nihayetinde etkinliği kazanan ve dördüncü dünya şampiyonluğunu elde eden takım T1 oldu.

Esports Charts’a göre, T1 etkinlik boyunca en popüler espor organizasyonu oldu ve yayındaki en çok izlenen saate (45,5 milyon) ve ortalama izleyiciye (3 milyon) ulaştı.

2023 League of Legends Dünya Şampiyonası İzlenme Rekoru Kırdı

Bu turnuva çeşitli dillerde de yayın rekorları kırdı.

Esports Charts’a göre 2023 League of Legends Dünya Şampiyonası, en yüksek izlenme rekorunu elde etmenin yanı sıra çeşitli dillerde de yayın rekorları kırdı.

  • Korece (2 milyon izleyici)
  • İngilizce (1,7 milyon izleyici)
  • Vietnamca (805.000 izleyici)

Etkinlik ayrıca, 2022’deki 987.000 izleyiciye kıyasla yaklaşık 1,3 milyon izleyici toplayarak geçen yılki Dünya Şampiyonası’ndan önemli ölçüde daha yüksek bir ortalama izleyici sayısı kaydetti.

Riot Games geçtiğimiz günlerde gelecek yılın Dünya Şampiyonası Finallerinin Londra, İngiltere’de O2 Arena’da gerçekleşeceğini duyurdu. Gelecek yıl Counter-Strike’ın BLAST Premier Bahar Finali 2024 de ülkenin başkentinde düzenlenecek.