Overwatch Ligi Resmi Olarak Sona Erdi

Activision Blizzard’ın Overwatch Ligi, başlangıcından yaklaşık beş yıl sonra resmen sona eriyor. Overwatch League’de yer alan espor takımlarının ligi sona erdirme yönünde oy kullanmasının ardından lig sonlandırılacak.

Oylamanın sonuçlandığına dair ilk sinyaller, Toronto Defiant’ın sahibi OverActive Media’nın Lig’den çıktığını ve 6 milyon dolarlık ödemeyi aldığını duyurmasıyla geldi.

Overwatch Ligi Resmi Olarak Sona Erdi

Bununla birlikte Activision Blizzard, Overwatch esporunun oylamadan bağımsız olarak devam edeceğini söyledi. Overwatch geliştiricisi şunları söyledi:

“Overwatch League’den geçiş yapıyoruz ve rekabetçi Overwatch’ı yeni bir yönde geliştiriyoruz.”

“Overwatch Ligi’ni mümkün kılan herkese minnettarız ve yeniden canlandırılmış bir espor programı vizyonumuzu inşa etmeye odaklanmaya devam ediyoruz. Ayrıntıları yakın gelecekte sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.”

Ayrıca basında çıkan haberlere göre Overwatch Ligi, ileride Overwatch esporlarını yürütmek için üçüncü taraf turnuva organizatörleriyle görüşmeler yapıyor.

Overwatch Ligi Resmi Olarak Sona Erdi

Overwatch Ligi’nin sona ermesi büyük bir darbe oldu!

Overwatch Ligi’nin sona ermesi, Overwatch e-spor sahnesi için sarsıntılı bir dönemin doruk noktası olacak. Lig 2018’de büyük hedeflerle başlatılmış ve büyük ana akım spor yöneticileri, şirketler ve e-spor paydaşları tarafından satın alınmıştı. Takım sahipleri marka slotları için 20 milyon dolar ödedi. Daha sonra genişleyen takımlar daha da fazlasını ödedi.

Ancak ligin girişimci ev sahibi ve deplasmanlı LAN formatı, COVID-19 salgını nedeniyle büyük ölçüde iptal edildi. Lig, Overwatch 2’nin lansmanından kaynaklanan kısa bir artışa rağmen düşük izleyici sayısı ve düşük gelir görmeye devam etti.